Dallime mes rishikimeve të "Ferdije Zhushi Etemi"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketa: përpunim burimi 2017
No edit summary
Etiketa: përpunim burimi 2017
'''Ferdije Zhushi Etemi''' (25 maj 1960 - ) është një biologe e shquar nga Kosova. Ajo është profesoreshë në Universitetin e Prishtinës dhe ligjeron në Fakultetin e Shkencave Matematike-Natyrore, në Departamentin e [[Biologjia|Biologjisë]]. Nga viti 2009 deri në vitin 2015 ishte kryetare e Këshillit Shtetëror për Cilësi në Arsimin e Lartë të Kosovës. Më 2011 ajo është shpallur nga gazeta "Kosovarja" si njëra ndër dhjetë femrat më të suksesshme në [[Kosova|Kosovë]].
 
== Thënie ==
=== Rreth rolit të gruas në shoqëri ===
 
*''[[Gruaja|Femra]] përveç karrierës së saj profesionale duhet të mendon edhe për krijimin e familjes dhe lindjen e fëmijëve, kështu që i duhet një planifikim i mirë dhe përkrahje e familjes por edhe e shoqërisë në përgjithësi.''
 
*''Si një mësimdhënëse universitare angazhohem që me profesionalizmin tim të dëshmoj se gjinia nuk është me rëndësi por puna. Femra mund të jetë edhe nënë, grua, profesoreshë, doktore shkencash dhe hulumtuese e mirë.''<ref name ="Shqiptari eu">Angazhimi i Ferdijes për arsimin cilësor, gazeta ''Shqiptari eu'', publikuar më 12 prill 2016.</ref>