Dallime mes rishikimeve të "Ayn Rand"

49 bytes added ,  2 vjet më parë
File
(Removing YoungAynRand.jpg, it has been deleted from Commons by Túrelio because: Copyright violation: http://drpatreads.blogspot.com/2014/12/battle-of-wills-barack-obama-vs-ayn.html.)
(File)
{{artikull i mirë}}
[[File:Pola Negri by Ayn Rand cover.jpg|thumb|]]
 
'''Alisa Zinov'evna Rozenbaum''' (20 janar 1905 - 6 mars 1982) e njohur si '''Ayn Rand''', ishte një shkrimtare, filozofe dhe skenografe amerikane me origjinë ruse. Autore e veprave të famshme si ''Burimi i jetës'' (''The Fountainhead'') dhe ''Revolta e Atlasit'' (''Atlas Shrugged''), Ayn Rand ishte themeluese dhe promovuese e rrymës filozofike të objektivizmit.