Dallime mes rishikimeve të "Ayn Rand"

17 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(File)
No edit summary
Etiketa: përpunim burimi 2017
{{artikull i mirë}}
[[File:Pola Negri by Ayn Rand cover.jpg|thumbframeless|right|upright]]
 
'''Alisa Zinov'evna Rozenbaum''' (20 janar 1905 - 6 mars 1982) e njohur si '''Ayn Rand''', ishte një shkrimtare, filozofe dhe skenografe amerikane me origjinë ruse. Autore e veprave të famshme si ''Burimi i jetës'' (''The Fountainhead'') dhe ''Revolta e Atlasit'' (''Atlas Shrugged''), Ayn Rand ishte themeluese dhe promovuese e rrymës filozofike të objektivizmit.