Dallime mes rishikimeve të "Plutarku"

787 bytes added ,  2 vjet më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
* ''Fati udhëheq atë që e ndjek dhe e tërheq zvarrë atë që i reziston.''
* ''Shumë pak vese janë më se të mjaftueshme për të errësuar shumë virtyte.''
* ''Të gjithë burrat, kur janë zgjuar, janë në një botë të përbashkët; por gjithsecili prej tyre, në gjumë, është në botën e tij.''
* ''Kuraja qëndron në qendër, mes burracakërisë dhe vrazhdësisë. E para është kurajë e mangët, e dyta është kurajë e tepërt.''
* ''Unë më parë do të shkëlqeja në dijeni të asaj që është e shkëlqyer, sesa në shtrirjen e pushtetit tim dhe pasurinë.''
* ''Le të vëzhgojmë me kujdes cilësitë e mira ku armiqtë tanë shquhen ndaj nesh dhe të përpiqemi t'ua kalojmë, duke shmangur atë që është e gabuar dhe duke imituar atë që është e shkëlqyer tek ata.''
* ''Mjekësia, për të prodhuar shëndet, duhet të shqyrtojë sëmundjet dhe muzika, për të krijuar harmoni, duhet të hetojë çakorde.''
1.000

edits