Dallime mes rishikimeve të "Plutarku"

784 bytes added ,  2 vjet më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
* ''Le të vëzhgojmë me kujdes cilësitë e mira ku armiqtë tanë shquhen ndaj nesh dhe të përpiqemi t'ua kalojmë, duke shmangur atë që është e gabuar dhe duke imituar atë që është e shkëlqyer tek ata.''
* ''Mjekësia, për të prodhuar shëndet, duhet të shqyrtojë sëmundjet dhe muzika, për të krijuar harmoni, duhet të hetojë çakorde.''
* ''Zakonet morale, të shtyra nga praktikat publike, janë shumë më të shpejta për të marrë rrugën e tyre në jetën e njerëzve privatë, se sa të metat dhe gabimet e individëve që janë duke e infektuar qytetin në përgjithësi.''
* ''Mos e fajëso, as mos e lavdëro veten.''
* ''Asgjë nuk është e vështirë ta drejtosh sa një njeri në prosperitet, asgjë më e lehtë të menaxhohet sa një njeri që është në fatkeqësi.''
* ''Piktura është poezi e heshtur dhe poezia është pikturë që flet.''
* ''Këmbëngulja është më mbizotëruese se dhuna; dhe mund shumë gjëra, të cilat nuk mund të tejkalohen kur janë së bashku, dorëzohen kur merren pak nga pak.''
* ''Neglizhimi i së mirës nuk është më pak i dënueshëm se kryerja e së keqes.''
1.000

edits