Dallime mes rishikimeve të "Sokrati"

851 bytes added ,  1 vit më parë
Etiketa: përpunim burimi 2017
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
* ''Dituria e vërtetë qëndron në të diturit se nuk dini asgjë.''
* ''Të dish, është ta dish se s'di asgjë. Kjo është domethënia e diturisë së vërtetë.''
 
* Çdo veprim ka kënaqësitë dhe çmimin e tij
 
* Mendjet e mëdha diskutojnë idetë, mendjet mesatare
diskutojnë ngjarjet, mendjet e vogëla diskutojnë njerëzit
 
* Të kuptuarit e një pyetjeje është gjysma e përgjigjes
 
* Mos harro se vepra dhe fjala të bëjnë dhe të zhbëjnë njëlloj
 
* Ky qytet është ai që është sepse qytetarët tanë janë ata që janë
 
* Preferoni njohurinë mbi pasurinë, sepse njëra është kalimtare kurse tjetra e përhershme
 
* Keqpërdorimi i gjuhës shkakton ligësi në shpirt
 
* Kushdo qe ka nje mendim te vertete per nje teme qe nuk e kupton eshte si nje i verber ne
rrugen e duhur
 
* Fakti qe nuk ke deshira te medha eshte diçka hyjnore
 
* Une e quaj veten nje luftetar paqesor ,sepse betejat qe ne zhvillojme zhvillohen brenda
 
* Është e vërtetë; është e këndshme, apo e nevojshme?
 
== Thënie për të ==
114

edits