Dan Brown bookjacket cropped.jpg

Dan Brown (22 qershor 1964) është shkrimtar amerikan, i njohur më së miri për shkrimin e romaneve të zhanrit thriller: Kodi i Da Vinçit, Engjëj dhe Djaj, Simboli i Humbur, Ferri dhe Origjina.

ThënieRedakto

  • Ekziston vetëm një formë infektimi që përhapet më shpejt se një virus: ajo është frika.[1]
  • Nëse syri yt është i thjeshtë, i gjithë trupi yt do të jetë i shndritshëm.[1]
  • Sekretet e padepërtueshme janë të fshehura nën dritën e diellit.[1]
  • Mendja njerëzore zotëron mjete primitive vetëmbrojtjeje, të cilat mohojnë të gjitha realitetet që i shkaktojnë strese të tepërta trurit. Quhet "Mohim".[1]
  • Nganjëherë mjafton të ndërrosh këndvështrim për të parë dritën.[1]
  • Engjëlli mbrojtës që të ka ndihmuar të fitosh betejën, nga kundërshtari yt shihet si djall shkatërrues.[1]
  • Të vërtetat e mëdha janë të thjeshta.[1]

Thënie për tëRedakto

Thënie të atribuara gabimishtRedakto

Shiko edheRedakto

ShënimeRedakto

  1. ^ a b c d e f g Brown.

ReferimeRedakto

  • Brown, Dan. "Aforizma.al - Thënie nga Dan Brown". Aforizma.al. Marrë më 4 korrik 2020.

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: