Enver Hoxha

sekretari i parë i Partisë së Punës së Shqipërisë

Enver Hoxha (16 tetor 1908 - 11 prill 1985) ishte diktator i Shqipërisë gjatë periudhës komuniste.

ThënieRedakto

  • Populli shqiptar e ka çarë rrugën e historisë me shpatë në dorë.
  • Kalliri i misrit që është plot e mban kokën poshtë, ai që është bosh kërcen përpjetë.
  • Ne hamë bar dhe nuk dorëzohemi.
  • Popullin shqiptar mos e zemëroni, ai është i durueshëm, por, kur zemërohet shqiptari, merr zjarr e flakë edhe stralli.
  • Armiku më i rrezikshëm është ai që harrohet ose nënvleftësohet.[1]

Thënie për tëRedakto

Thënie të atribuara gabimishtRedakto

ReferimeRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me:
  1. ^ Hoxha, Enver (2011). Berisha, Ali; Përnokaj, Luz (red.). Aforizma nga autorë shqiptarë 3. Faik Konica. fq. 20. ISBN 978-9951-06-345-6.