Question book-new.svg Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Che Guevara (1960)

Ernesto Che Guevara (14 qershor 1928 – 8 tetor 1966) ishte revolucionar, shkrimtar, guerilas marksist argjentinas si dhe hero i komunistëve të Amerikës Latine. Nofkën "Che" e mori nga bashkëluftëtarët komunistë kubanë në Meksikë, sepse përdorte shpesh, si çdo argjentinas, fjalën "Che", diçka e ngjashme si thirrja "Hej" e shqipes.

ThënieRedakto

  • E di, ke ardhur të më vrasësh. Gjuaj, burravec. Ti do të vrasësh vetëm një burrë.
Fjalët e fundit.

Thënie për tëRedakto

Thënie të atribuara gabimishtRedakto

ReferimeRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: