Gabriel García Márquez

shkrimtar kolumbian
Gabriel Garcia Marquez, 2009.jpg

Gabriel García Márquez (6 mars 1927 - 17 prill 2014) ka qenë shkrimtar i njohur kolumbian.

ThënieRedakto

 • Ndoshta për krejt botën je vetëm një person, por për një person mund të jesh krejt bota.[1]
 • Gjithçka që ndodh, ndodh për një arsye.[1]
 • Mos kalo kohë me dikë që nuk dëshiron të kalojë kohë me ty.[1]
 • Mos u mundo kot! Gjërat më të mira ndodhin kur më pak i pret.[1]
 • Gjuhët e huaja të duhen vetëm kur shet, se kur shkon të blesh të gjithë të marrin vesh si ç'ke me të.[1]
 • Xhelozia di më shumë se e vërteta.[1]
 • Njeriu nuk vdes kur duhet, por kur mundet.[1]
 • Do ujisja trëndafilat me lotët e mia për të ndier dhimbjen e gjembave të tyre dhe puthjen e kuqe të petaleve të tyre.[1]
 • Seksi është ngushëllimi që merret kur dashuria nuk mjafton.[1]
 • Mos vdis pa provuar mrekullinë e seksit me dashuri.[1]

Thënie për tëRedakto

Thënie të atribuara gabimishtRedakto

ShënimeRedakto

 1. ^ a b c d e f g h i j Márquez.

ReferimeRedakto

 • Márquez, Gabriel García. "Aforizma.al - Thënie nga Gabriel García Márquez". Aforizma.al. Marrë më 14 dhjetor 2020.

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: