11-H-Tahsini.jpg

Hasan Tahsini (7 prill 1811 - 2 korrik 1881) ishte astronom, matematikan e filozof shqiptar.

ThënieRedakto

  • Ne jemi një komb i veçantë, kemi një gjuhë tonë të veçantë, andaj duhet të jetojmë në vete si edhe të tjerët. Ne jetojmë në një godinë të prishur. Që të mos na zënë brenda duhet të dalim prej saj.[1]

Thënie për tëRedakto

Thënie të atribuara gabimishtRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Rexhep Qosja, Porosia e Madhe, f.8: (Për kombin shqiptar dhe perandorinë Osmane, gjatë një riti fetarë, më 1874)

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: