Question book-new.svg Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Statua di Orazio.jpg

Quintus Horatius Flaccus (8 dhjetor 65 P.K – 27 nëntor, 8 P.K), i njohur si Horaci, ishte poeti më i njohur në Perandorinë Romake gjatë epokës së Augustit (Oktavianit).

ThënieRedakto

  • E ëmbël dhe fisnike është të vdesësh për atdhe.

“Ju që shkruani, zgjidhni lëndën që u përshtatet fuqive dhe mendoni gjatë se çfarë mund e çfarë s’mund të mbartin supet tuaja. Kush e ka zgjedhur, sipas fuqive të veta lëndën, s’do t’i mungojë shprehja, e as renditja e qartë.”

Thënie për tëRedakto

Thënie të atribuara gabimishtRedakto

ReferimeRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: