Khalil Gibran

artist ,poet dhe shkrimtar libanez
Kahlil Gibran 1913.jpg

Khalil Gibran (6 janar 1883 – 10 prill 1931) ka qenë një shkrimtar, poet dhe artist pamor libanez.

ThënieRedakto

  • Fjala më e ëmbël në buzët e njeriut është fjala "Nënë".Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  • As nata më e errët nuk do ta ndalë diellin të lindë sërish.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  • Mësuesi, nëse është vërtet i urtë, nuk ju fton të hyni në shtëpinë e urtisë së tij, por ju shpie mbi pragun e mendjes suaj.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  • Ai që vesh moralin si petkun më të mirë, më mirë të rrijë lakuriq.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  • Heshtja e ziliqarit bën shumë zhurmë.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  • Nderi i viktimës është se ai nuk është vrasësi.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  • Vetmia është një shtrëngatë e heshtur që thyen të gjithë gemat tonë të thatëLua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  • Veshjet mbulojnë një pjesë të madhe të bukurisë, por nuk fshehin çfarë s'është e bukur.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  • Mirësjellja dhe delikatesa nuk janë simptoma dobësie apo dëshpërimin, por shprehi force dhe vendosmërie.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Thënie për tëRedakto

Thënie të atribuara gabimishtRedakto

ShënimeRedakto

ReferimeRedakto

  • Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: