Mit'hat Frashëri

politikan shqiptar
Question book-new.svg Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Mithat-Frashri---1880---1949.jpg

Mit'hat Frashëri (25 mars 1880– 3 tetor 1949), i njohur ndryshe me emrin letrar Lumo Skëndo, ishte nëpunës i lartë në Perandorinë Osmane dhe pas shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë ishte publicist, shkrimtar, përkthyes, albanolog, diplomat, veprimtar i çështjes kombëtare dhe kryetar i Ballit Kombëtar e i Komitetit "Shqipëria e Lirë".

ThënieRedakto

  • Një verë e bën detin të buçasë, një frymë e re e bën një komb të marrë një shpirt të ri.

Thënie për tëRedakto

Thënie të atribuara gabimishtRedakto

ReferimeRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: