Rabindranath Tagore

Bengali poet dhe filozof
Rabindranath Tagore in 1909.jpg

Rabindranat Tagore (7 maj 1861 - 7 gusht 1941) ishte poet, dramaturg dhe filozof indian. Në vitin 1973 fitoi Çmimin Nobel për letërsi.


ThënieRedakto

  • Vetëm grindjet dhe telashet e njerëzisë nuk kanë të sosur. Lumtëria dhe hidhërimi, vështirësitë dhe mynxyrat e trondisin pa pushim shoqërinë njerëzore...[1]

Thënie për tëRedakto

Thënie të atribuara gabimishtRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Rabindranat Tagora, Stuhi në gang, Rilindja, Prishtinë, 1985, faqe 65-66.

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: