Thimi Mitko

folklorist shqiptar
Question book-new.svg Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Thimi Mitko (portrait).jpg

Thimi Mitko, (1820 - 22 mars 1890) ishte një rilindas dhe folklorist shqiptar.

ThënieRedakto

  • Një komb i tukequr nuk mund të rrojë e të mendojë për trimëri e për liri, ai s'mund të jetë i zoti ta fitojë e në e fitoftë, s'është i zoti ta mbajë lirinë e tij.
  • Vdekja për të mirë të mëmëdheut është e ëmbla e më e ndershmja nga të gjitha.

Thënie për tëRedakto

Thënie të atribuara gabimishtRedakto

ReferimeRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikipedia ka një artikull në lidhje me: