Question book-new.svg Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


D'après Maurice Quentin de La Tour, François-Marie Arouet, dit Voltaire (château de Versailles).jpg

François-Marie Arouet (21 nëntor 1694 - 30 maj 1778), i njohur si Volteri, ishte një shkrimtar franceze i iluminizmit, historian dhe filozof i famshëm për mendjemprehtësi, kritikat për krishtërimin dhe përkrahjen për lirinë e fesë, lirinë e fjalës dhe ndarjen e kishës dhe shtetit.

ThënieRedakto

  • Duaje të vërtetën por fale gabimin.
  • Për të pabesët gjithçka shërben si pretekst.

Thënie për tëRedakto

Thënie të atribuara gabimishtRedakto

ReferimeRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: