Churchill V sign HU 55521.jpg

Sir Winston Leonard Spencer-Churchill, (30 nëntor 1874 – 24 janar 1965) ka qenë politikan, historian, gazetar dhe oficer britanik i njohur kryesisht për drejtimin e Britanisë së Madhe gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai ka shërbyer si kryeministër i Britanisë së Madhe prej viteve 1940-1945 dhe përsëri prej viteve 1951-1955. Ka qenë fitues i Çmimit Nobel për Letërsi (1953).

ThënieRedakto

 • Të gjithë njerëzit gabojnë, por vetëm njerëzit e mëdhenj mësojnë nga gabimet.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Përgjegjësia është çmimi i madhështisë.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Mësimi më i madh i jetës është të kuptosh se edhe të çmendurit, nganjëherë kanë të drejtë.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Lufta është një pjellë e mendjes njerëzore, dhe mendja njerëzore mund të pjellë edhe paqen.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Qeniet njerëzore mund të ndahen në tri kategori: të lodhurit për vdekje, të mërziturit për vdekje dhe të shqetësuarit për vdekje.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Njeriu nuk vlen për paratë që ka, por për respektin që gëzon.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Demokracia funksionon kur ata që vendosin janë dy dhe njëri është i sëmurë.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Ka një numër të hatashëm gënjeshtrash që sillen nëpër botë dhe më e keqja është se gjysma e tyre janë të vërteta.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Ndërtimi bëhet pak nga pak për vite të tëra. Kurse shkatërrimi mund të bëhet për një çast.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Ndryshimi nuk ka asgjë të gabuar, po qe në kahun e duhur.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Thënie për tëRedakto

Thënie të atribuara gabimishtRedakto

ShënimeRedakto

ReferimeRedakto

 • Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: