Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Woodrow Wilson Guthrie (14 korrik 1912 - 3 tetor 1967) ishte një kantautor amerikan, një nga figurat më të rëndësishme në muzikën popullore amerikane; muzika e tij, duke përfshirë këngë të tilla si Kjo tokë është toka juaj, ka frymëzuar breza të tërë. Ai shkroi qindra këngë politike, popullore, për fëmijë, balada dhe vepra të improvizuara. Albumi i tij i këngëve rreth periudhës së Tasit të Pluhurit, Baladat e Tasit të Pluhurit, është përfshirë në listën e revistës Mojo të 100 këngëve që ndryshuan botën.

Guthrie (1943)

ThënieRedakto

  • Më lejoni të jem i njohur vetëm si njeriu që ju tha diçka që ju tashmë e dinit.

Thënie për tëRedakto

Thënie të atribuara gabimishtRedakto

ReferimeRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: