Apolloni në vitin 2019

Ag Apolloni (13 qershor 1982) është prozator, poet, dramaturg, studiues dhe eseist shqiptar. Ai është profesor në Universitetin e Prishtinës. Veprat letrare të tij dallohen për dimensionin dramatik, trajtimin filozofik dhe qëndrimin kritik ndaj historisë, politikës dhe shoqërisë.

ThënieRedakto

  • Kur lumturia është fizike, ndërsa dhimbja metafizike, dyert e shtëpisë duhet të bëhen dyer të drejtësisë.[1]

Thënie për tëRedakto

  • Poezia e Ag Apollonit ndryshon rrënjësisht prej poezisë së poetëve të tjerë shqiptarë – të traditës dhe të bashkëkohësisë. Megjithëse ata kanë jetuar në periudha të ndryshme historike, poezia e të gjithëve është shumë e ngjashme. Poezia e Ag Apollonit, ndërkaq, e hapë një shkollë të re të poezisë sonë: të re me fakturë dhe të re me gjuhën poetike
Rexhep Qosja

ReferimeRedakto

  1. ^ Apolloni, Ag (2020). Një fije shprese, një fije shkrepëse. Prishtinë: Shtëpia Botuese Bard Books. ISBN 978-9951-77-23-0. {{cite book}}: Shiko vlerën e |isbn=: gjatësia (Ndihmë!)

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: