Azem Shkreli (10 shkurt 1938 - 27 maj 1997) ka qenë një poet e kritik letrar shqiptar. Ai ka qenë kryetar i shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës, drejtor i Teatrit Krahinor në Prishtinë dhe themelues e drejtor i KosovaFilm.

ThënieRedakto

  • Mos u bëj poet nëse s'mund të vdesësh për secilin varg, të vdesësh për secilën fjalë.[1]
  • Mësojeni kohën të mos i hajë të vetët, ç'u shemb shëmtije do ta ngrenë poetët.[1]
  • N'se dashurohesh, dashurohu n'flakë e n'valë, jo në sy të kaltër, se bëhesh det i çmendur pendimi.[1]

Thënie për tëRedakto

Thënie të atribuara gabimishtRedakto

Shiko edheRedakto

ShënimeRedakto

  1. ^ a b c Shkreli.

ReferimeRedakto

  • Shkreli, Azem. "Aforizma.al - Thënie nga Azem Shkreli". Aforizma.al. Marrë më 30 qershor 2020.

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikipedia ka një artikull në lidhje me: