Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Humori është aftësia apo cilësia për të shkaktuar të qeshurin dhe zbavitjen.

Thënie

Redakto
  • Humori është nje prani në bote - si hijeshia - dhe shkelqen mbi sejcilin.
Garrison Keillor
  • Une kam nje ndjenje te mprehte te qesharakes, por jo ndjenje humori.
Edward Albee
  • Gazi është si nje shkrepje vetëtime, qe shperthen mes nje reje te erret, dhe xixellon për nje çast; hareja mban nje lloj dite-shkelqimi ne mendje, dhe e mbush ate me nje qetesi te vazhdueshme dhe te perhershme.
Joseph Addison
  • Sekreti i humorit është befasia.
Aristoteli
  • Mes atyre qe pelqej ose admiroj, nuk mund te gjej emerues te perbashket, por midis atyre qe dua, mundem: te gjithe ata qe me bejne te qesh.
W. H. Audent
  • Perfytyrimi i është dhene njeriut për te shperblyer ate qe ai nuk eshte, dhe ndjenja e humorit për ta ngushelluar për ate cfare ai eshte.
Francis Bacon
  • Nje njeri pa ndjenjen e humorit është si nje qerre pa kercim - troshitje nga çdo guralec ne rruge.
Henry Ward Beecher
  • Humori është i pari që zhduket në një gjuhë të huaj.
Virginia Woolf
  • Ne nuk i nderojme kurre ata qe na zbavisin ne, megjithse ne mund te buzeqeshim me fuqite e tyre qesharake.
Marguerite Gardiner, Kontesha e Blesingtonit

Proverba

Redakto

Referime

Redakto

Shiko edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto
Wikipedia ka një artikull në lidhje me: