Isa Boletini

Komandant dhe politikan shqiptar

Isa bej Boletini (15 janar 1864 – 23 janar 1916) ka qenë figurë kombëtare dhe kryengritës shqiptar në Vilajetin e Kosovës, pjesëmarrës në rini në veprimet e Lidhjes së Prizrenit.

Thënie Redakto

  • Edhe njëqind vjet jetë në paqa, të tana ia kam falë atdheut!
  • Edhe njëqind herë n’u rrëzofsha prapë kam me u çue e kam me dalë ku është balli më i vështirë i luftës!
  • Me vdekë për atdhe më duket si me le për së dyti!
  • Unë njëqind herë jetën e jap, po kurrë armën, nderin, Flamurin dhe Atdheun tim!…'
  • Unë kam ngrit krye për hakun e Shqipnisë. Nuk lypi shpërblime për vete.
  • Unë jam mirë kur asht mirë Shqipnia![1]

Thënie për të Redakto

Thënie të atribuara gabimisht Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Kadri Rexha, kështu foli Isa Boletini". Radio Kosova e Lirë. 4 shkurt 2016. Marrë më 20 maj 2020.

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: