Hape menynë kryesore
Plato-raphael.jpg

Platoni(427 p.e.s. - 347 p.e.s.) ishte filozof i Greqisë antike, student i Sokratit, autor i disa dialogëve filozofikë dhe themelues i Akademisë në Athinë ku studioi edhe Aristoteli.

ThënieRedakto

  • Tregohu i mirë, sepse kushdo që takon, po përballet me një betejë të vështirë.
  • Ngadhënjimi i parë dhe i madh është ngadhënjimi i vetvetes. Të jesh i mposhtur nga ana e vetvetes është gjëja më e turpshme dhe më e mjerueshme.
  • Vetëm të vdekurit e kanë parë fundin e luftës.
  • Besimi i vertetë është fuqija e shoqniis edhě e Atëdheut. [1]

Thënie për tëRedakto

Thënie të atribuara gabimishtRedakto

ReferencatRedakto

  1. ^ (përkthyer nga Shtjefën Gjeçovi në "Besimi dhe Atëdheu")


Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: